Campanie anti-copiat la "Cuza"

In jos

Campanie anti-copiat la "Cuza"

Mesaj Scris de Iarna la data de Mier Feb 11, 2009 2:29 am

Unii studenti ai Universitatii "Al. I. Cuza" se revolta impotriva colegilor care reusesc sa copieze la examene. Cativa dintre ei au impanzit prin institutia de invatamant superior, zilele acestea, afise prin care isi indeamna colegii sa ia atitudine impotriva celor care le "fura" locurile la buget prin frauda.

Afisele contin o schema explicita a sistemelor hands-free prin care obisnuiesc sa copieze la examene unii studenti. "Anual, un numar considerabil de studenti renunta la facultate din lipsa banilor. Situatia ar fi diferita daca locurile lor de la buget nu ar fi luate de cei care copiaza", a scris unul dintre protestatari. Mai mult, afisul ii indeamna pe totti studentii de la "Cuza" sa se planga profesorilor in legatura cu orice tentativa de fraudare, fie ca este vorba de copiere "clasica", cu fituici, dar mai ales daca este folosita tehnica performanta. "Daca esti printre cei indignati de ceea ce se intampla la examene, ia atitudine. Sta in puterea noastra sa schimbam ceva. Semnaleaza orice incercare de frauda a examenului cadrelor didactice. Ei au puterea de a lua masuri in cazul celor implicati in astfel de actiuni", au mai scris protestatarii.

Nu toti studentii sunt, insa, de acord cu mesajul pe care il promoveaza afisul. "Cred ca afisul e pus de un grup de tocilari. Cred ca oricui i s-ar da ocazia sa treaca de un examen mai usor, inspirandu-se din carti, ar profita de lucrul asta", a spus Radu, student la Facultatea de Economie si Administrarea Afacerilor.

Masuri anti-frauda

La "Cuza", masurile anti-frauda sunt destul de severe. Studentii care sunt prinsi copiind sunt dati afara din universitate. In plus, ei nu mai au dreptul sa se reinscrie niciodata la Universitatea "Al. I. Cuza".

Conducerile facultatilor "au gasit ac de cojocul" sistemelor hands-free, care par sa fie la moda printre studenti. Facultatea de Drept a achizitionat deja 5 sisteme care intrerup semnalul telefoanelor mobile in timpul examenelor, astfel ca studentii sa nu isi poata folosi hands-free-urile pentru a copia. "Au existat mai multe suspiciuni, in anii trecuti, legate de studentii care incercau sa promoveze examenele cu ajutorul telefoanelor dotate cu sistem hands-free. Am decis sa folosim aceste sisteme pentru a-i descuraja pe cei care vor sa foloseasca tehnica drept mijloc de fraudare a examenelor", a explicat prof.univ.dr. Tudorel Toader, decanul Facultatii de Drept a Universitatii "Al. I. Cuza". Si reprezentantii altor facultati de la "Cuza" sunt interesati sa cumpere astfel de echipamente, cerandu-le parerea colegilor de la Drept.

Sursa: Flacara Iasului
Iarna
Admin

masculin Numarul mesajelor : 255
Varsta : 31
Localizare : Iasi/Botosani
Joburi/Distractii : politica, muzica
Specializarea : Stiinte Politice
Data de inscriere : 27/02/2008

Vezi profilul utilizatorului http://filosofie.forumandco.com

Sus In jos

Sus