Locuri de munca pentru studenti

In jos

Mesaj Scris de Iarna la data de Sam Mar 07, 2009 11:51 am

Concurs ocupare posturi Administrator financiar (p) (M) - 16 posturi
Anunț

UNIVERSITATEA "AL.I.CUZA" IAȘI, organizează concurs în data de 24 martie, 2009, ora 9,00, pentru ocuparea posturilor de: Administrator financiar (p) (M) – 16 posturi, ½ normă, perioadă determinată, respectiv 8 posturi cu normă întreagă, pentru lucrări specifice, la Grădina Botanică a „Universității „Alexandru Ioan Cuza” Iași.

Cerințe, competențe și abilități cerute candidaților:

1. Studii medii cu diplomă de bacalaureat;
2. Studenți ai Facultății de Biologie;
3. Cunoștințe de: tehnici de altoire, butășire, întocmire fișe de evidență pentru semințe, bulbi, rizomi, tuberculi, pentru schimburi internaționale, cunoștințe privind aclimatizarea și naturalizarea speciilor de plante, constituie avantaj;
4. Cunoștințe de operare P.C. Word,Excel;
5. Abilități de comunicare și relaționare bună în echipă;
6. Experiența în domeniu constituie avantaj;
7. Recomandare scrisă de la un cadru didactic al Facultății unde este student, candidatul;

Concursul va consta în următoarele probe:

Pentru a putea fi declarat admis, candidatul trebuie să obțină la fiecare probă minim nota 7 - conform HG 281/ 1993; Vor fi selectați cadidații care au obținut minim nota 7 (șapte) la toate probele de concurs, în ordine descendentă a mediilor.

* Teză scrisă – 30%;
* Interviu – 50%
* Proba practică (lucrări specifice) - 20%.

Nota finală se va calcula după cum urmează: (T.S.* 0,3 + I * 0,5 + P.P. * 0,2).

Atribuții principale:

* Să întocmească fișe de evidență pentru semințe, bulbi, rizomi, tuberculi pentru schimburi internaționale;
* Să aclimatizeze și să naturalizeze specii de plante ornamentale din colecțiile Grădinii Botanice „Anastasie Fătu”, din cadrul Universității „Alexandru Ioan Cuza” din Iași;
* Execuția de plantări material săditor, butășiri, altoiri, precum și de pregătire material săditor;

Bibliografie

* Țârdea Angela. „Manual de lucrări practice de horticultură”, editura uaic, Iași, 1981.
* Vișoiu Dagmar, 2001, Istoria grădinilor și parcurilor, Edit. Mirton, Timișoara.
* Preda M., Arhitectură peisageră, 1973, Edit. Ceres, București.
* Negruțiu Filofteia, 1980, Spații verzi, edit. Didactică și Pedagogică, București.
* Mareș Mihai, 2002, Floricultură, dendrologie și arhitectură peisageră, Edit. Universitas Company, București.
* Marcu Vasile, 2005, Arhitectura și designul ambiental, Edit. Fundației România de Mâine, București.
* Iliescu Ana-Felicia, 2003, Arhitectură peisageră, Edit. Ceres, București.
* Dascălu Doina Mira, 2006, Peisagistica, Edit. Societății Academice Matei-Teiu Botez, Iași

Pentru participarea la concurs candidații vor depune:

1. Cererea de participare la concurs adresată domnului Rector al Universității „Alexandru Ioan Cuza” Iași, însoțită de declarația pe propria răspundere conform Codului de etică al Universității, respectiv, dacă, candidatul are/nu are, soț/soție sau rude și afini, până la gradul IV inclusiv, care sunt salariați ai Universității „Alexandru Ioan Cuza” Iași;
2. Dosarele de candidatură se vor depune după aprobarea cererii însoțite de declaratia conform pct.1 la Compartimentul Personal, etaj 1, Corp.J. până la data de 20 martie 2009, și vor cuprinde:

o Curriculum vitae; scrisoare de motivație;
o Recomandare scrisă de la un cadru didactic al Facultății unde este student, candidatul;
o Copie după buletinul/cartea de identitate;
o Copie după actul de studii (diploma de bacalaureat);adeverință de student.

Informații suplimentare se pot obține la Serviciul Resurse Umane, tel : +40(232)201319.

RECTOR,

Prof.univ.dr. Vasile Ișan
avatar
Iarna
Admin

masculin Numarul mesajelor : 255
Varsta : 31
Localizare : Iasi/Botosani
Joburi/Distractii : politica, muzica
Specializarea : Stiinte Politice
Data de inscriere : 27/02/2008

Vezi profilul utilizatorului http://filosofie.forumandco.com

Sus In jos

Re: Locuri de munca pentru studenti

Mesaj Scris de Iarna la data de Sam Mar 07, 2009 11:52 am

Concurs ocupare posturi Administrator financiar (p) (M) - 34 posturi

Anunț

UNIVERSITATEA "AL.I.CUZA" IAȘI, organizează concurs în data de 20 martie, 2009, ora 9,00, pentru ocuparea posturilor de: Administrator financiar (p) (M) – 34 posturi, ½ normă, perioadă determinată pentru gestionarea împrumutului de cărți și reviste ce vor fi disponibile în sălile de lectură ale căminelor studențești din campusurile universitare ale „Universității „Alexandru Ioan Cuza” Iași.

2. Studenți (cazarea în căminul în care se organizează biblioteca, a candidatului, constituie avantaj);
3. Cunoștințe de operare P.C. Word,Excel;
4. Abilități de comunicare și relaționare bună în echipă;
5. Experiența în domeniu constituie avantaj;
6. Candidatul să nu aibă înscrisuri în cazierul judiciar;

(Pentru a putea fi declarat admis, candidatul trebuie să obțină la fiecare probă minim nota 7 - conform HG 281/ 1993; Vor fi selectați cadidații care au obținut minim nota 7 (șapte) la ambele probe de concurs, în ordine descendentă a mediilor).

* Teză scrisă: 40%
* Interviu: 60%

* Legea 22/1969 privind angajarea gestionarilor, constituirea de garanții și răspunderea în legătură cu gestionarea bunurilor;
* OMFP 1753/2004 pentru aprobarea Normelor privind organizarea și efectuarea inventarierii elementelor de activ și de pasiv;
* Legea 334/31.05.2002, republicată și actualizată privind bibliotecile.
* Inventarierea patrimoniului unei biblioteci. Norme metodologice din 9 iunie 2000 privind evidența, gestinarea și inventarierea documentelor specifice bibliotecilor publice. (M.O., Partea I, nr. 387 din 18 august 2000);
* Manual de Biblioteconomie. Ediția ABBPR, 1994; Capitolul II- Evidența colecțiilor; Capitolul III – Catalogarea documentelor; pct. 3.5. Sistemul de așezare a documentelor și cotarea lor; Capitolul VIII. Verificarea colecțiilor;

2. Dosarele de candidatură se vor depune după aprobarea cererii însoțite de declaratia conform pct.1 la Compartimentul Personal, etaj 1, Corp.J. până la data de 19 martie 2009, și vor cuprinde:

o Recomandare scrisă de la un cadru didactic al Facultății unde este student, candidatul;;
o Certificat de cazier judiciar – original;

RECTOR,

avatar
Iarna
Admin

Varsta : 31

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum